KÖZÖNSÉGTALÁLKOZÓK

A MITEM-előadásokat követően találkozhatnak a produkciók alkotóival, mely által mélyebb bepillantást nyerhetnek egy-egy előadás születésébe, és egyúttal lehetőség adódik, hogy megoszthassuk egymással és az alkotókkal a gondolatainkat, élményeinket, valamint föltegyük a látottakkal kapcsolatos kérdéseinket.

 

Biztosítsa helyét a 2024-es MITEM előadásaira - vásároljon MITEM bérletet! 

11.MITEM - Képes krónika V.

Show must go on – A lovakat lelövik, ugye? Tbiliszi Színházi Központ & Liberty Színház, Tbiliszi, Georgia

Új oldaláról ismerhette meg a budapesti közönség Avtandil Varszimasvili társulatát, amely ezúttal nem egy klasszikus-adaptációt, hanem kortárs feldolgozást hozott a MITEM-re. A lovakat lelövik, ugye? leginkább az azonos című, Sydney Pollack rendezte amerikai filmklasszikusból ismerhető, ám a grúz rendezőnek sikerült tökéletesen a saját közegéhez és napjainkhoz idomítania a jól ismert történetet.

Tovább olvasom
11.MITEM - Képes krónika IV.

Boldogságtérkép – Anna Karenina, Gesher Színház, Tel-Aviv

Megrázó pillanatok, felkavaró szenvedélyek, a boldog-boldogtalanság figurái, finoman groteszk humorral átitatott helyzetek, lírai látlelet a szerelemről. Így lehetne összefoglalni a márciusban eltávozott rendezőnagyság, Rimas Tuminas hattyúdalát. Az Anna Karenina előadását Izraelből hozta el a MITEM-re a Gesher Színház, amely először járt itt, de remélhetőleg nem utoljára.

Tovább olvasom
11.MITEM - Képes krónika III.

Energiamezők – A megváltásra várva

Kurázsi mama és gyermekei, Nemzeti Színház; Godot-ra várva, Emilia Romagna Teatro Fondazione - Teatro Nazionale, Modena, Olaszország, Sirály, Zero Point Theatre, Athén

Folytatva a MITEM „görög minifesztiválját” három modern mű olvasatát láthattuk Theodórosz Terzopulosz és egykori tanítványa, Szavvasz Sztrumposz rendezésében. A görög mester sajátos formanyelve átütő erővel gazdagította Brecht, illetve Beckett jól ismert darabjait, ahogy Szavvasz Sztrumposz hasonló eszközökkel színre vitt Sirály-adaptációja is rendkívül izgalmasnak bizonyult.

Tovább olvasom
11.MITEM

A színház is egy hallucináció - Világpremier a Nemzeti Színházban

Alessandro Serra rendező a Tragédia budapesti világpremierjéről, a polisz művészetéről, a mítoszról, az emberiség szeméről, a színházról és a fotográfiáról

A Tragédia nem görög tragédia, hanem kórusmű, amelyben az Oidipusz-mítosz hallucinációként jelenik meg – mondja Alessandro Serra olasz rendező, akinek legújabb munkáját elsőként a MITEM nézői láthatják. A különleges előadás Oidipusz történetén túl a mítoszok világba vezet… A rendezővel a próbák idején készítettük levélinterjúnkat.

Tovább olvasom
MITEM Képes krónika I.

A sors útjai – 11. MITEM - megnyitó; Odüsszeusz, Plovdiv Drama Theatre, Plovdiv, Bulgária

Jó hangulatú, várakozásokkal teli, pezsgő-nyüzsgő megnyitó, teltházas, nagy sikerrel bemutatott klasszikus-adaptáció, állva tapsoló nézők és színészek a nézőtéren, zsúfolt közönségtalálkozó – elkezdődött a 11. MITEM programja. A Plovdivi Drámai Színház igazán méltó előadással indította el az idei nemzetközi találkozót, s méltán aratott nem mindennapi sikert.

Tovább olvasom
2024. április 8., 17 óra, első emeleti előcsarnok

Ókori görög mítoszok, tragédiák kortárs átiratban
 - Kerekasztal beszélgetés

„Netán a színjátszás ókori istene újra birtokba vette ősi működési területét, a színházat, és egyúttal beköltözött hipermodern, szuper-digitalizált világunkba? Vajon ez a visszatérés egy korábbi állapot helyreállítására vagy valami radikális megújulásra irányul?” – Erika Fischer-Lichte színházkutató kérdéseire keresik a válaszokat a beszélgetés résztvevői.

Tovább olvasom

A gyöngéd erő színháza

Rimas Tuminas és Mayia Pramatarova beszélgetése

Tudnunk kell boldognak lenni, abban a hitben, hogy van boldogság. Bár egyikünknek sem adatik meg ez a boldogság.

Tovább olvasom
11.MITEM - Képes krónika II.

Energiamezők – Apollón és/vagy Dionüszosz? Bakkhánsnők, konferecia: Ókori görög mítoszok, tragédiák kortárs átiratban

A Nemzeti Színház két előadását mutatta be a Theodórosz Terzopulosz rendezésében, emellett a görög mester olaszországi előadása, illetve tanítványa, Szavvasz Sztrumposz athéni produkciója, és egy igen gondolatébresztő kerekasztal-beszélgetés is szerepelt a programban. Ezek közül jelen krónikában a Bakkhánsnők és az Ókori görög mítoszok, tragédiák kortárs átiratban című kerekasztal-beszélgetéshez kapcsolódok néhány gondolattal. Folytatjuk még az energiamezők feltérképezését.

Tovább olvasom

A szépség harcosai - Jan Fabre vakságról, a bűntudat kifürkészhetetlen mélységéről, a megbocsátásról és az istenek orráról

„A Mítikasz-csúcs színpompás, illatos, halállal és vágyakozással teli látványosság, lakoma a sír szélén, a szépség és a szenvedély ünnepe, miközben a világ a vége felé tart” – a belga Jan Fabre nyolcórás előadásáról szólnak ezek a szavak. A MITEM-en látható produkció rendezőjét, a kortársszínház egyik nemzetközileg legelismertebb alakját, aki önmagát „menekülőművésznek” tartja, írásban kérdezhettük.

Tovább olvasom

Ma kezdődik a 11. Madách Nemzetközi Színházi Találkozó

A megnyitóra is szeretettel várunk mindenkit 17 óra 30 percre a Nemzeti első emeletére. Beszélgetünk a MITEM történetéről, bemutatjuk a 10. Színházi Olimpiáról most megjelent kötetünket, megnézhetik az idei találkozó világpremierjét rendező Alessandro Serra (TRAGÉDIA | Oidipusz éneke) fotókiállítását. A 11. Madách Nemzetközi Színházi Találkozó nyitó előadása 19 órakor kezdődik a nagyszínpadon - Diana Dobreva rendezésében az  ODÜSSZEUSZ. Homérosz műve nyomán a darabot Alekszandr Szekulov írta a Plovdiv Drama Theatre számára.

Tovább olvasom
Oldal tetejére

Baskír Köztársaság, Belgium, Bulgária, Georgia, Görögország, Izrael, Luxemburg, Olaszország, Spanyolország, Szlovákia, Törökország