MITEM12

Múlt és jövő találkozási pontján – Kezdődik a MITEM!

Jó hangulatú, a közös múlt kapcsolódási pontjait is kereső, emlékezetes kirándulásra vitték a MITEM szervezői a Mongol Nemzeti Dráma Színház társulatának tagjait, akik már ezen a héten Budapesten tartózkodtak, hiszen ők nyitják a fesztivált Az Ég fia című előadással, április 25-én. Kassai Lajos világhírű lovasíjászunk kaposmérői tanyájára látogattak el a mongol színészek és a színházi stáb tagjai.

 

 

Nem unatkozott a nagylétszámú mongol társulat, addig is, amíg a díszletek megérkezésére vártak, ellátogathattak Kassai Lajos egészen rendkívüli birtokára, amelyet mintegy negyven éve épít saját keze munkájával a világrekorder lovasíjász. Furcsa helyzet volt ez, kicsit olyasmi, mintha az utoljára gyerekkorunkban látott unokatestvéreinkkel találkoznánk, annyi minden történt menet közben, hogy már sok dolgot nem értünk a másikban, de zsigerileg érezzük az összetartozás erejét.

 

A Kassai-völgyben jóízű délutánt töltöttek el együtt a mongol vendégek, és a fesztivált szervező csapat tagjai. A 15 hektáros, hatalmas birtok bőven kínált látnivalót, a tavacskában fürdőző lusta bivalyoktól, az autentikus kazak jurtán keresztül a baromfiudvarban sétáló fehér páváig. A mongol társulatot emellett finom ebéd és egy kis íjaszbemutató is várta. 

 

A természettel szerves kapcsolatban kiépített birtokon a nyilvánvalóan városi életmódhoz szokott mongol és magyar színháziak egyaránt felszabadultan jöttek-mentek, a fiatalok szelfiztek, lelkesen fogadták a Kassai Lajos vezetésével megmutatott újabb és újabb zugait a tanyának. Persze a nomád kulturális örökség rögtön megmutatkozott: a buszról leszállva, a békésen legelésző lovakat egy speciális hívogató hanggal azonnal össze tudták csődíteni a mongolok, hogy aztán szelfiket készítsenek a magyar lovakkal a Facebook-oldalukra… Ugyanígy előkerültek a jellegzetes torokhangok és a lovakat buzdító mély tónusú, energiát sugárzó hangok az íjászbemutatón is. 

 

 

Bár a fiatalabbaknak ez az organikus világ és életmód, vagy az íjászat már ugyanúgy kuriózum Mongóliában mint Magyarországon, azért volt, akinek nem tudtunk “újat mutatni”. Tüdevdorzsiin Ganhujág, Az Ég fia előadásának díszlet- és jelmeztervezője, a lovasíjász-bemutató közben büszkén mesélte el, hogy náluk, a Nádam nevű mongol nemzeti ünnepen, amit július 11-13-a között tartanak, már a tízéves gyerekek is lovagolnak az ilyenkor szokásos versenyeken, van olyan, hogy száz gyerek is lóra pattan egyszerre. Ebből azért kiderült, a hagyományos életmód még mindig realitásnak számít Mongóliában, még ha jellemzően náluk is egyre nagyobb teret hódít a globális civilizáció.

 

Éppen erről beszélt Kassai Lajos is rövid köszöntőjében, hogy mindkét nép számára ez a különleges kihívás ebben a korban: megőrizni a múlt értékeit és a használni a modern világ lehetőségeit egyszerre. “21. századi ember vagyok, használok mindent, amit a technika és a mai civilizáció felkínál, de megtartom az örökségemet is.” – fogalmazott a modern lovasíjász, hozzátéve, csak az a nép lehet erős, amely halad a korral, ugyanakkor meg tudja tartani a hagyományokat. Kassai Lajos beszélt arról is, a magyarok ráadásul különleges helyzetben vannak Nyugat és Kelet között, az egyiket értik, a másikat érzik. “A gondolkodásom nyugati a szívem keleti.” – mondta. A Kassai-völgyben töltött délután egyértelműen bizonyította, hogy – ha ügyesek vagyunk – akár kölcsönösen tanulhatunk is egymástól.

 

 

A Mongol Nemzeti Dráma Színház előadása, a Hun Birodalom megalakulásának 2220. évfordulójára készült nagyszabású produkció, Az ég fia nyitja meg a 12. MITEM programját 19 órától. A bemutató előtt, a hivatalos megnyitón, a Nemzeti Színház előtti téren 18.15-től is fellépnek  a Mongol Nemzeti Dráma Színház művészei, valamint Kanalas Éva énekművész. 

(2025. április 24.)


Oldal tetejére
Albánia, Belgium, Bulgária, Franciaország, Georgia, Görögország, Izrael, Japán, Kína, Lengyelország, Magyarország, Macedónia, Mexikó, Mongólia, Olaszország, Oroszország Románia, Szlovákia, Szerbia, Törökország