Műsorarchívum 2021
Színházi Olimpia – A világ legnagyobb színházi ünnepe – Kerekasztal beszélgetés
Résztvevők: Valerij Fokin, Theodórosz Terzopulosz, Vidnyánszky Attila
Moderátor: Kozma András
regisztracio@nemzetiszinhaz.hu
A Színházi olimpia a világ színházi életének egyik legnagyobb presztízsű, szakmai és társadalmi szempontból kiemelkedő jelentőségű eseménye, melyet a neves görög színházrendező, Theodórosz Terzopulosz kezdeményezésére alapítottak 1994-ben, és először az európai színház bölcsőjében, a görögországi Delphoi városában rendeztek meg 1995-ben. A Színházi olimpia elindításában Theodórosz Terzopoulosz mellett olyan kiemelkedő színházi alkotók vettek részt, mint Robert Wilson (USA), Heiner Müller (Németország), Jurij Ljubimov (oroszország), Tadashi Suzuki (Japán), Nuria Espert (Spanyolország), Antunes Filho (Brazília), Tony Harrison (Nagy-Britannia). A Színházi olimpia alapgondolata, hogy összekösse a legkülönbözőbb színházi kultúrákat és iskolákat egy grandiózus fesztivál égisze alatt annak érdekében, hogy a közönség és a színházi szakma minél teljesebb képet kaphasson a világ színházművészetének örökségéről illetve a kortárs színházban zajló tendenciákról. Emellett fontos feladatának tekinti, hogy lehetőséget adjon az alkotók és a nézők közötti elmélyültebb párbeszédre, az előadásokon és szakmai programokon keresztül pedig segítse a jövő művészgenerációit a kultúra tradícióinak átörökítésében, illetve megújításában. Az elmúlt 25 év alatt lebonyolított kilenc Színházi olimpia során további jelentős színházművészek csatlakoztak a szakmai bizottsághoz, köztük Valerij Fokin (oroszország), Giorgio Barberio Corsetti (olaszország), Georges Lavaudant (Franciaország), Jurgen Flimm (Németország), Jaroslaw Fret (Lengyelország), Liu Libin (Kína),
Ratan Tiyam (India), Choi Chy-Rim (Dél-Korea), Wole Soyinka (Nigéria). A Színházi olimpia minden alkalommal más országban zajlik, az eddigi rendező országok – Görögország (1995), Japán (1999), oroszország (2001), Törökország (2006), Dél-Korea (2010), Kína (2014), Lengyelország (2016), India (2018) illetve oroszország-Japán (2019) voltak.
A magyar színház élet és azon belül a Madách Nemzetközi Színházi Találkozó (MITEM) kiemelkedő elismertségét jelzi, hogy a Nemzetközi Színházi olimpia szakmai bizottsága Magyarországnak ítélte a következő, 10. (jubileumi) Színházi olimpia rendezésének jogát 2023-ban, Madách Imre születésének 200. évfordulóján. A Nemzetközi Színházi olimpia magyarországi megrendezése egyedülálló lehetőséget jelent a magyar színház és tágabb értelemben véve a magyar kultúra számára, hogy otthont adjon a világ színházművészetének, és egyúttal felmutassa saját világraszóló értékeit.
(2021. augusztus 22.)