Vissza az előadásokhoz

William Shakespeare

Rómeó és Júlia 12

Rómeó és Júlia

A Kassai Nemzeti Színház, Kassa, Szlovákia és a Nemzeti Színház, Budapest, Magyarország koprodukciója  

Rendező: Vidnyánszky Attila

Szlovák és magyar nyelven, magyar és angol felirattal

3 óra 40 perc, 1 szünettel.

Shakespeare drámája, a Rómeó és Júlia, színház- és drámatörténetünk egyik alapköve, amely évszázadok óta arra ösztönzi a színházi alkotókat, hogy újabb és újabb nézőpontokból közelítsenek hozzá, jelenünkkel párbeszédet folytató színpadi megvalósításokat hozzanak létre belőle. A Kassai Nemzeti Színház és a Budapesti Nemzeti Színház egyedülálló együttműködési projektje egy kortárs megközelítést mutat be, amelyet Vidnyánszky Attila magyar rendező állított színpadra. Az előadás lehetőséget teremt arra, hogy újra felvessük a kötelesség és érzelem, az engedelmesség és szabadság közötti jelenkori ellentmondások kérdését. A két színház közös projektjének különlegessége a szlovák–magyar kettős nyelvi megvalósításban is rejlik. Az előadás fő célja pedig minden generációt megszólítani, hidat építve múlt és jelen, hagyomány és modernitás között.

Színészek: 

Rómeó: Herczegh Péter
Júlia: Janka Balková
Lőrinc barát: Stanislav Pitoňák 

Júlia dajkája: Adriana Krúpová
Kapulet: Peter Cibula
Kapuletné: Henrieta Kecerová
Montague: Rubold Ödön
Mercutio: Berettyán Nándor
Benvolio: Pallag Márton
Paris: Bordás Roland
Escalus, Verona hercege: Schnell Ádám
Péter, Júlia dajkájának szolgája: Rácz József
Tybalt: Martin Stolár
Sámson, Kapulet szolgája: Peter Čižmár

Balett:
Anne Marie Greve Myhrvold, Kristína Zemanová, Sofia Arriaga Heald, Vlada Shevchenko, Emiliia Berezina, Kei Hirozane, Sayuri Koike, Klaudia Skopintsev, Dalibor Fabian, Marcel Barnabás Medvecz, Mykhailo Denysenko, Oleksandr Tishchenko, Viktor Mikulišin, Denys Yevdokymov, Volodymyr Feshchenko, Oleksandr Chepelenko

 

Rendező: Vidnyánszky Attila
Fordította: Mészöly Dezső
Díszletterv a Cziegler Balázs ötleteit felhasználva: Tóth Kázmér
Jelmez: Berzsenyi Krisztina
Rendezőasszisztens: Kernács Péter
Mozgás: Dalibor Fábián
Ügyelő: Hedviga Cifráková
Súgó: Iveta Vinclavová 

NSZ
Nagyszínpad
2025. május 20., 18:00
Vidnyánszky Attila

Vidnyánszky Attila

Magyar színház- és operarendező, tanár.

1964-ben született az ukrajnai Beregszászon. 

Magyar szakon végezett az Ungvári Állami Egyetemen (1985). Két évig irodalmat és történelmet tanított. 1992-ben a kijevi Állami Karpenko-Karij Színház- és Filmművészeti Főiskolán színházi rendezői diplomát szerzett.

1993-ban megalapította saját társulatát, a beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színházat, amelynek máig főrendezője. 

2004-ben a Magyar Állami Operaház főrendezőjévé nevezték ki. 2006 és 2013 között a debreceni Csokonai Nemzeti Színház igazgatója volt. 

2013 óta a Nemzeti Színház főigazgatója. 2014-ben megalapította a Nemzeti Színház MITEM fesztiválját (Madách International Theatre Meeting).

2023-tól a Színház Olimpia Nemzetközi Bizottságának tagja, a 2023-as budapesti Színházi Olimpia művészeti vezetője.

Rendezett a kijevi Nemzeti Akadémiai Színházban (Leszja Ukrajinka Színház), az Alekszandrinszkij Színházban (Szentpétervár) és a Magyar Állami Operaházban is.

Előadásaival bejárta Európát Stockholmtól Moszkván át Tbilisziig, Strasbourgtól Nancyn át Kijevig. 

Számos kitüntetés birtokosa, többek között Ukrajna Érdemes Művésze (2002), Mejerhold-díj (2009, Moszkva), Kossuth-díj (2011).

Filmjei: Liberté 56, Szarvassá változott fiú.

Színészmesterséget oktatott a kijevi Állami Karpenko-Karij Színház- és Filmművészeti Főiskolán és a Kaposvári Egyetemen. 2020 óta rendezőosztályt vezet a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetemen.

2005 óta tagja a Magyar Művészeti Akadémiának. 2008-ban részt vett a Magyar Teátrumi Társaság megalapításában, a szervezetnek azóta elnöke. 2010 és 2013 között az EMMI minisztere mellett működő Színházművészeti Bizottság elnökeként is tevékenykedett. 2020-tól a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumi elnöke.

2023. szeptember 18-án, a Sota Rusztaveli Grúz Állami Színház- és Színművészeti Egyetem díszdoktorává avatták.

2025. február 08. óta „Tiszteletbeli Székely”.

Vissza az előadásokhoz Oldal tetejére