KÖZÖNSÉGTALÁLKOZÓK

A MITEM-előadásokat követően találkozhatnak a produkciók alkotóival, mely által mélyebb bepillantást nyerhetnek egy-egy előadás születésébe, és egyúttal lehetőség adódik, hogy megoszthassuk egymással és az alkotókkal a gondolatainkat, élményeinket, valamint föltegyük a látottakkal kapcsolatos kérdéseinket.

 

Biztosítsa helyét a 2024-es MITEM előadásaira - vásároljon MITEM bérletet! 

Vissza az előadásokhoz

Kirill Fokin

REX

REX

Nemzeti Színház, Magyarország, Budapest

Rendező: Valerij Fokin

Magyar nyelven, a MITEM-en angol szinkrontolmácsolással. Felhívjuk nézőink figyelmét, hogy az előadásban erőteljes fényeffektusokat használunk!

1 óra 50 perc, szünet nélkül.

„És a te életed – az utolsó áldozat, melyet az emberiség kíván tőled.”

 

A darab főszereplője Livey Kaplan, az ENSZ legendás főtitkára, aki hosszú élete során egyetlen államban egyesítette az egész emberiséget. Csakhogy a vágyott egység helyett a világon még szörnyűbb történelmi kataklizmák kezdődtek, így Kaplan utópisztikus küldetése kudarcba fulladt. A mostanra már 129 éves egykori politikus szeretne meghalni, ám ebben a különös társadalomban nem olyan egyszerű átlépni a nemlétbe, és Kaplan kénytelen a világtól elzártan, magányosan élni az életét egy számára kijelölt android szolgálóval. A darab különös találkozások és párbeszédek sorozata, amelyeken keresztül lassan kibontakozik előttünk a főhős ellentmondásos történelmi szerepe, magánéletének és emberi kapcsolatainak bonyolult viszonyrendszere. Szeretné legyőzni legnagyobb ellenségét, Lazar Chomskyt, és vissza akarja szerezni elrabolt lányát, Samanthát. Nyilvánvalóvá válik, hogy a nagy eszmék és tettek viharában az ember számára egyre kevesebb lehetőség marad a valódi érzelmek, a lét költészetének megőrzésére. Vajon lehetséges a túlélés? Fennmaradhat-e az emberi civilizáció?

Kirill Fokin már több kötetnyi regényt és elbeszélést publikáló ünnepelt fiatal szerző mint drámaíró is jelen van a kortárs orosz irodalomban. Legfőképpen az emberi társadalom fejlődésének különböző útjai érdeklik, amelyeket színműveiben többnyire elképzelt, alternatív valóságokon keresztül ábrázol. A 2021-ben megjelent Drama Futuro című drámakötetének egyik legfontosabb darabja a REX, amely egy sajátosan szatirikus hangvételű, ugyanakkor komoly filozófiai kérdéseket feszegető negatív utópia civilizációnk jövőjéről, az emberiség globalizációjáról és annak következményeiről. Az előadás rendezője a szerző édesapja, Valerij Fokin, aki az orosz színházi élet meghatározó alakja, a szentpétervári Alekszandrinszkij Színház művészeti vezetője. A MITEM-en bemutatott vendégjátékai (Zéró liturgia, Háztűznéző, Svejk. A visszatérés), illetve a Nemzeti Színházban rendezett Krokodilus című előadásai révén a magyar közönség már korábban megismerkedhetett Fokin egyedülálló, látomásos színpadi világával.

LeeWei Kaplan (az ENSZ volt főtitkára)
Sam (android, Kaplan "asszisztense")

Csák György m.v.

Lazar Chomsky (az USA elnöki tanácsadója)
Emma (Kaplan felesége)
Elnök (asszony)
Samantha (Kaplan lánya)

Battai Lili Lujza e.h. m.v.

Cassidy
Énekesnő

valamint a Kaposvári Egyetem Rippl-Rónai Művészeti karának színészhallgatói:

Bognár Bence János, Duma Kata, Juhász Péter, Kerék Benjámin Dominik,
Kiss Anna Gizella, Krauter Dávid Róbert, Mikita Dorka Júlia, Puskás Balázs Ákos, Sipos Ilka, Soós Anett, Wettstein Márk, Winkler Tamás Ábel

Videófelvételről közreműködik:

Moderátor
Koreográfus

Igor Kacsajev

Díszlet- és jelmeztervező

Alekszej Tregubov

Videotervező

Aszja Muhina

Zene

Anton Jahontov

Fordító-dramaturg
Súgó

Kabódi Szilvia

Ügyelő

Lovass Ágnes

Rendezőasszisztens

Trimmel Sándor Ákos

Rendező
GH
Gobbi Hilda Színpad
Valerij Fokin

Valerij Fokin

Rendező, színházigazgató. Oroszország Nemzeti Művésze és még számos magas állami kitüntetés birtokosa, a többi között Lengyelország Érdemes Művésze. Tanított Moszkvában és Krakkóban. 1991-ben alapította meg a moszkvai Mejerhold Központot, a város egyik legjelentősebb kortárs művészeti intézményét, melyet húsz éven át vezetett. Jelenleg az 1756-ban alapított szentpétervári Alekszandrinszkij Színház igazgatója, amelynek rangos nemzetközi fesztiválja az orosz színházi élet egyik fontos eseménye. 2006 óta az Orosz Föderáció elnöke mellett működő kulturális és művészeti tanács tagja. Két alkalommal is megkapta a legrangosabb orosz nemzeti színházi fesztivál, az Arany Maszk díját. 2016-ban „Tíz Valerij Fokin előadás” elnevezésű Szentpéterváron megrendezett fesztivál bemutatta alkotói módszerének és művészi tapasztalatainak kibontakozását 2002-től, az első rendezésétől az Alekszandrinszkij Színházban. 1988-tól a Vszevolod Mejerhold örökségét gondozó egyesület elnöke. 2000-ben az orosz állami díjat kapott Mejerhold alkotói örökségének megőrzésért, tanulmányozásáért és megújításáért, valamint a róla elnevezett központ létrehozásáért.
Vissza az előadásokhoz Oldal tetejére

Baskír Köztársaság, Belgium, Bulgária, Georgia, Görögország, Izrael, Luxemburg, Olaszország, Spanyolország, Szlovákia, Törökország