Vissza az előadásokhoz

Eugene Labiche - Mark Michel

OLASZ SZALMAKALAP


OLASZ SZALMAKALAP


Nemzeti Színház, Budapest, Magyarország

Rendező: Silviu Purcărete

2 óra, szünet nélkül.

„Nyomomban a nászmenet!"

 

Eugène Labiche (1815–1888) a maga korában az egyik legnépszerűbb és legtermékenyebb színpadi szerző volt. Száznál is több zenés bohózatot, komédiát, vígjátékot, vaudeville-eket írt, amelyeket a legnevesebb francia színházakban játszottak. A Marc-Michellel közösen írt Olasz szalmakalapot 1851-ben mutatták be Párizsban, és állítólag a színház igazgatója akkora hülyeségnek tartotta, hogy el se ment a premierre. A darab kirobbanó siker lett, és nemcsak a szórakozni vágyó nézők tetszését vívta ki, hanem a kritikusok elismerését is, népszerűségét máig megőrizte.

Az esküvője napján a párizsi aranyifjú, Fadinard lova véletlenül megeszi egy éppen házasságot törő asszony szalmakalapját. A hölgy és lovagja arra kényszerítik Fadinardot, hogy szerezze vissza a kalapot, mert a hölgy különben lebukik a megcsalt férj előtt. Egyetlen hasonló kalap van még Párizsban, azt mindenáron meg kell találni. Fadinard a mit sem sejtő násznéppel a sarkában kalapkeresőbe indul keresztül-kasul a városon…

A rendező Silviu Purcărete, akinek a munkásságát jól ismeri a magyar közönség, mindig meglep, elbűvöl és megrendít a művészetével. Eddig két előadást rendezett a Nemzeti Színházban (Ahogy tetszik, 2014; Meggyeskert, 2019), és több előadása aratott hatalmas sikert a Madách Nemzetközi Színházi Fesztiválon (Gulliver utazásai, 2016; Faust, 2017; Az ember tragédiája, 2021; A megesett hercegnő története, 2023). A világhírű román rendező szerint „a színház játék. És benne minden lehet ürügy erre a játékra, mint a gyerekeknél, a hozzá tartozó szimbólumokkal együtt. Ebben az értelemben a színház a gyermeki léttel, a gyermeki szabadsággal azonos”. Mi mást eredményezhet egy kitűnő bohózat és egy játékoskedvű színpadi mágus találkozása, mint a magasművészet rangjára emelt komédiát!

 

Achille de Rosalba, fiatal arszlán

április 13. 15.00 RÁTÓTI ZOLTÁN

május 04. 19.00 BODROGI GYULA

Fadinard, magánzó
Nonancourt, faiskola-tulajdonos
Beauperthuis
Vézinet, süket
Tardiveau, könyvelő
Bobin, Nonancourt unokaöccse
Émile Tavernier, hadnagy
Félix, Fadinard szolgája
Achille de Rosalba, fiatal arszlán
Hélène, Nonancourt leánya

Polyák Anita e.h.

Anaïs, Beauperthuis felesége
Champigny bárónő
Clara, divatárusnő
Virginie, Beauperthuis-ék szobalánya
Clotilde, a bárónő szobalánya

Sipos Ilka e.h.

Clown-díszítők

Krauter Dávid Róbert e.h.

Winkler Tamás Ábel e.h.

Zongorista, Karmester

Bellus Csilla

Valamint a násznép:

Bangó Ernest eh., Holló Patrik Albert eh., Steeinhuis Raul eh. – SZFE színészművész osztály IV. évfolyam. Az előadásban közreműködnek még az SZFE színművész-zenés II. évfolyamos hallgatói.
Osztályvezető tanárok: Mátyássy Szabolcs és Méhes László

Díszlet- és jelmeztervező

Dragoş Buhagiar

Zeneszerző

Vasile Şirli

Dalszöveg
A dalszövegeket fordította

André Ferenc

Korrepetitor

Bellus Csilla

Súgó

Kónya Gabi

Tolmács és a rendező munkatársa

Horváth Patrícia

Rendezőasszisztens gyakornok

Pap Dóra

Rendezőasszisztens

Trimmel Sándor Ákos

NSZ
Nagyszínpad
2025. május 4., 19:00
Silviu Purcărete

Silviu Purcărete

Silviu Purcărete 1950-ben született Bukarestben, és ugyanitt szerzett diplomát a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. Dolgozott Piatra Neamţ-on, Konstancán, Bukarestben, 1988 óta pedig a craiovai Nemzeti Színházban. 2007-ben a szebeni Radu Stanca Nemzeti Színházban színre vitte Goethe Faustját, amellyel 2009-ben nagy sikert aratott az Edinburgh-i Fesztiválon.

Anglia, Ausztria, Franciaország, Norvégia, Portugália, Magyarország különböző színházaiban rendezett, valamint Bonn, Cardiff, Bécs és Essen operházaiban. 1996-ban vezetője lett Limoges-i Színházi Központnak, ahol számos előadást rendezett, és színházi akadémiát alapított fiatal színészek számára. Megkapta a Románia Csillaga érdemrendet, Franciaországban pedig a Művészeti és Irodalmi Rend Lovagi fokozatával tüntették ki. Munkásságát számos díjjal ismerték el: a Kritikusok díja és a Hamanda Alapítvány különdíja (Edinburgh-i Nemzetközi Fesztivál, 1991), a Legjobb Külföldi Előadás díja (Montréal, 1993), a Peter Brook Golden Globe Díj a legjobb színházi rendezésért (1995), a Kritikusok díja (Dublini Színházi Fesztivál, 1996), a Zsűri különdíja (Gdanski Shakespeare Fesztivál, 2006), az UNITER legjobb rendezés díja (1993, 2005), valamint az az UNITER Különdíja (1997, majd 2010-ben közösen a szebeni Radu Stanca Nemzeti Színház társulatával, amellyel a Faustot létrehozta).

Vissza az előadásokhoz Oldal tetejére
Albánia, Belgium, Bulgária, Franciaország, Georgia, Görögország, Izrael, Japán, Kína, Lengyelország, Magyarország, Macedónia, Mexikó, Mongólia, Olaszország, Oroszország Románia, Szlovákia, Szerbia, Törökország