Vissza az előadásokhoz

Marin Sorescu

Jónás

Jónás

Radu Stanca Nemzeti Színház és a Tokyo Metropolitan Színház közös produkciója. Szeben, Románia - Tokió, Japán

Rendező: Silviu Purcărete

Szöveg nélkül

A meghatározó román költő és drámaíró Marin Sorescu által írt Jónás annak a trilógiának a része, melynek Silviu Purcărete mindhárom darabját – a Jónás mellett még a III. Richárdot (2017) és A fösvényt (2022) – a japán színész, Szaszaki Kuranoszuke főszereplésével rendezte. A darab a Nagyszebeni Nemzetközi Színházi Fesztivál (FITS) és a Tokyo Metropolitan Színház (TMT) együttműködésének részeként jött létre. Az egyszemélyes dráma a bibliai Jónás történetét dolgozza fel, akit egy hatalmas hal nyel el, és aki a hal gyomrában töltött idő alatt a szabadulás lehetőségén töpreng, hogy aztán egy még nagyobb hal gyomrában kössön ki. Jónás helyzete a mai világ kaotikus valóságát tükrözi. Sorescu szerint a legijesztőbb pillanat az, amikor Jónás rádöbben, hogy eltűnt a visszhang. Mert bár végig egyedül volt a halban, addig legalább a visszhangot tökéletesen hallotta. Amikor azt kiáltotta: IONA, a visszhang IONA-ként tért vissza. Csakhogy aztán megfeleződött, és a IONA-ból már csak az IO szótag maradt, ez az ősi szó, ami azt jelenti: én.

 

„Marin Sorescu munkássága nemcsak a román kultúra egyik visszatérő hivatkozási pontja, hanem igazi nyelvi és stilisztikai örökség, amely a román lélek legkülönlegesebb dimenzióit tárja elénk. A Sorescu irásaiban fellelhető egyedi egyedi nézőpontnak – melyben a balszerencse iróniája összefonódik az emberi létezésről tett pontos megfigyelésekkel – egyértelmű csúcspontja a Jónás. A mű egy lenyűgöző metaforikus dráma, és Silviu Purcărete tehetségének köszönhetően látványos előadás kerekedik belőle. Purcărete Jónása csodálatos főhajtás a román spirituális örökség előtt, amely segítségével e nép az univerzummal és a természettel való megbékélést keresheti. Emellett pedig a japán kultúra szépségének és kifinomultságának ünneplése is, amelyhez a rendező a tőle megszokott esztétikai precizitással közelít. Sorescu darabjának ez a nonkonformista adaptációja az egyetemes és egzisztenciális élmények erejét hordozza, miközben a világ minden tájáról érkező közönséget arra ösztönzi, hogy osztozzanak a lelki közösségben, amely révén közelebb kerülhetünk a természet ősi energiáihoz. Oda, ahol maga az isteni is megnyilvánul. Igazi színházi csemegében lehet részünk, amely a kivételes látványvilág mellett egy rendhagyó interkulturális párbeszédet ígér két, látszatra különböző, de érzelmileg mégis sokban hasonlító kultúra között. Ha nyitott szívvel ülünk be az előadásra, megtalálhatjuk benne azt a békét és kegyelmet, melyet a természet tiszta szépsége sugároz."

(Constantin Chiriac, a Nagyszebeni Nemzetközi Színházi Fesztivál elnöke
és a Nagyszebeni Radu Stanca Nemzeti Színház igazgatója)

Marin Sorescu román nemzeti költő és drámaíró tragikomikus meséje

Játssza: Kuranosuke Sasaki
 

Fordító:  Mayo Nishiike & Florin Grancea
Díszlettervező: Dragoş Buhagiar
Zeneszerző: Vasile Şirli
Producer: Constantin Chiriac

GH
Gobbi Hilda Színpad
2025. május 24., 19:00
Silviu Purcărete

Silviu Purcărete

Silviu Purcărete 1950-ben született Bukarestben, és ugyanitt szerzett diplomát a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. Dolgozott Piatra Neamţ-on, Konstancán, Bukarestben, 1988 óta pedig a craiovai Nemzeti Színházban. 2007-ben a szebeni Radu Stanca Nemzeti Színházban színre vitte Goethe Faustját, amellyel 2009-ben nagy sikert aratott az Edinburgh-i Fesztiválon.

Anglia, Ausztria, Franciaország, Norvégia, Portugália, Magyarország különböző színházaiban rendezett, valamint Bonn, Cardiff, Bécs és Essen operházaiban. 1996-ban vezetője lett Limoges-i Színházi Központnak, ahol számos előadást rendezett, és színházi akadémiát alapított fiatal színészek számára. Megkapta a Románia Csillaga érdemrendet, Franciaországban pedig a Művészeti és Irodalmi Rend Lovagi fokozatával tüntették ki. Munkásságát számos díjjal ismerték el: a Kritikusok díja és a Hamanda Alapítvány különdíja (Edinburgh-i Nemzetközi Fesztivál, 1991), a Legjobb Külföldi Előadás díja (Montréal, 1993), a Peter Brook Golden Globe Díj a legjobb színházi rendezésért (1995), a Kritikusok díja (Dublini Színházi Fesztivál, 1996), a Zsűri különdíja (Gdanski Shakespeare Fesztivál, 2006), az UNITER legjobb rendezés díja (1993, 2005), valamint az az UNITER Különdíja (1997, majd 2010-ben közösen a szebeni Radu Stanca Nemzeti Színház társulatával, amellyel a Faustot létrehozta).

Vissza az előadásokhoz Oldal tetejére