Vissza az előadásokhoz

Cognemeh Bitogtohiin

Az Ég fia 14

Az Ég fia

Mongol Nemzeti Dráma Színház, Ulánbátor, Mongólia

Rendező: Namnangiin Naranbaatar

Mongol nyelven magyar és angol felirattal

3 óra, 1 szünettel.

A Mongol Állami Akadémiai Drámai Színház először 2011-ben bemutatott Az Ég fia című színdarabja 2024. októberében új szereposztással, megújult rendezésben tért vissza a színpadra. Ez a dráma Cognemeh Bitogtohiin drámája alapján és Naranbaatar Namnan rendezésében Modun Sánjünek, Mongólia első történeti állama, a Hunnu állam urának történetét meséli el. A darab bemutatója óta folyamatosan hatással volt a mongol állami ünnepi szertartásokra, illetve a nemzeti ruházati kultúrára és különösképp hozzájárult a mongol nézők nemzeti öntudatának felélesztéséhez.

A Hun Birodalom megalakulásának 2220. évfordulójára készült előadás hat díjat nyert a „Fényes Múzsa” nemzetközi színházi fesztiválon: a legjobb drámaíró, a legjobb rendező, a legjobb zeneszerző, a legjobb férfi színész kategóriákban, valamint elnyerte az év legjobb előadását és művészeit díjazó „Ezüstfa” fesztiválon a legjobb alkotásnak járó trófeát.

A színdarab első bemutatója óta számos fontos felfedezés született az első mongol állam, a Hun Birodalom történetének kutatásában, régészeti ásatások révén. Ennek köszönhetően tágult a közönség tárgyi és történelmi ismerete a hunok történetét illetően, és egyre nagyobb az igénye a nézők új generációinak is arra, hogy megnézzék a hun kor történetét bemutató alkotást, ami a szülőhazáról és szülőföldről szól. A Mongol Állami Akadémiai Drámai Színház előadásában a mongol színművészek három generációjának legkiválóbbjai lépnek fel.  

Modun Sánjü – Baaszanbuugiin Sinebajár

Tümen Sánjü – Mönhzajágiin Tuvsinhuu

Mogol királynő – Zsamszranzsaviin Ojundari

Sunhui királynő – Garaazsaviin Otgonceceg

Arvaadai herceg – Taivanbaatariin Szergelen

Lúszú bán – Otgonii Gerelszüh

Ságe hercegnő – Tömöriin Hulan

Güjüg herceg – Jádamszürengiin Tögszdzsargalan

Büni hercegnő – Minzsbadgariin Togtohzsargal

Argun Bátor – Dasnamzsiliin Iderzsavhlan

Nagysámán – Zsamszranzsaviin Pürevdorzs

Dös – Batzsargaliin Sanduizsav

Sivá királynő – Ariunbjámbagiin Nomin-Erdene

Dergü, a Jüecsi királya – Ganbajáriin Ganbat

Jüecsi minisztere – Cogtszaihanii Dzsargalszaihan

Dong-hu Állam követe – Badrahiin Battogtoh

Busivá, a Huján törzs vezére – Pürevdorzsiin Cerendagva

Lófejes hegedűs – Ojuntungalagiin Maidarravzsaa

Mogol királynő szolgálója – Davaadorzsiin Aszardari

Sunhui királuynő szolgálója – Pürevszürengiin Mjágmarszüren 

Írnok - Dembereldorzsiin Mönh-Od

Shunkhlun királynő - Dolgor Oinbayar

 

Díszlet: Tüdevdorzsiin Ganhujág
Jelmez: Tüdevdorzsiin Ganhujág
Koreográfus: Altangereliin Davaahuu, Ganbaatariin Gan-Ochir
Zeneszerző: Togtohiin Szer-Od, Baatariin Erdenebat
Producer: Daramszediin Cerenszambuu
Művészeti vezető: Csoinhoriin Naidandorzs
Fénytervező: Jádamszürengiin Batszaihan
Hangtervező: Togtohbajáriin Maidarzsav
Rendezőasszisztens: Batzsargaliin Szanduizsav

NSZ
Nagyszínpad
2025. április 25., 19:00
2025. április 26., 19:00
Namnangiin Naranbaatar

Namnangiin Naranbaatar

Namnangiin Naranbaatar 1975-ben született Ulánbátorban. A Mongol Állami és Kulturális Egyetemen 1994 és 1998 között tanult színészetet és rendezést. 2000-től a Mongol Állami Akadémiai Drámai Színház színésze és rendezője, 2012 és 2024 között főrendezőként dolgozott, 2024 óta pedig az intézmény igazgatója.

Első rendezése B. Batbajár Fogadás című drámája volt 2000-ben. Később számos további darabot rendezett, többek között a Szerelem, amely játszott velem, az Enyém vagy, az Éjféli tánc, a Legyünk titkos szeretők, a Tiltott szerelem és a Könnyek az éjszaka ízével című drámákat, a A Notre Dame-i toronyőr című musicalt, az Én is boldog akarok lenni, az Ég Fia című történelmi drámát, valamint a Hamlet-et, a Rómeó és Júliát és az Anna Kareninát.

N. Naranbaatar több jelentős film, köztük Az utolsó éjszaka, Az ismeretlen nő és az Egy elképzelhetetlen esemény rendezője, de az ő nevéhez fűződik a Mamma mia musical színpadra vitele is. Színházi és filmes sikerei mellett ő volt a főrendezője a Mongol Nemzeti Fesztivál, a Naadam megnyitó ünnepségének 2016-ban, 2017-ben, 2018-ban és 2022-ben. Az állam tiszteletére 2018-ban rendezett koncert felelőseként széles körű elismerésben részesült. Mongólia külügyminisztere az ország kulturális nagykövetévé nevezte ki, hogy a mongol kultúrát és művészeteket népszerűsítse belföldön és külföldön egyaránt. 2012 óta a Mongol Állami Kulturális és Művészeti Egyetemen színészetet oktat, az évek alatt már több mint 70 színész tanult nála, 2019 és 2021 között pedig az egyetem igazgatótanácsának elnökeként is tevékenykedett.

Vissza az előadásokhoz Oldal tetejére