Vissza az előadásokhoz

Bartók Béla, Maurice Ravel

A 10. Színházi Olimpia ünnepi záróeseménye

A 10. Színházi Olimpia ünnepi záróeseménye

InterEurópa Balett, Europabalett St.Pölten, Teatro Potlach, Aesop Studio, Quiet Ensemble, Fővárosi Nagycirkusz, Magyar Táncművészeti Egyetem, Budapest Bábszínház, Zeneakadémia

Rendező: Pataki András, Michael Kropf

MŰSORVÁLTOZÁS!

Értesítjük közönségünket, hogy a 10. Színházi Olimpia záróeseményének műsorában, amit június 24-én, 21 órától a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon tartunk, a következő változás lesz:

Bartók Béla A csodálatos mandarin helyett:
In memoriam Bartók - Binder Károly és Varga Gábor zongoraművészek improvizatív zenéjére (táncelőadás)
Camille Saint-Saëns: Az állatok farsangja Bogányi Gergely és Boros Misi zongoraművészek előadásában

A műsor további része változatlan.
Megértésüket köszönjük!

 

Bartók Béla A csodálatos mandarin és Maurice Ravel Bolero című legendás szerzeményeire készültek táncművek a Soproni Petőfi Színház és a Forrás Színház országosan egyedülálló koprodukciójában, az InterEuropa Balett előadásában külföldi sztártáncosokkal úgy, hogy különleges élményként, soha nem látott formációban a világhírű Bogányi Gergely Kossuth-díjas zongoraművész, Boros Misi, a Virtuózok győztese, a zongora hercege, Binder Károly Erkel Ferenc-díjas, nemzetközi hírű jazz-zongorista, zeneszerző és Varga Gábor, a hazai jazz kiemelkedő zongoristája játsszák a darabokat koncertszerűen a magyar fejlesztésű Bogányi-zongorákon, a 10. Színházi Olimpia Záróeseményén, a Margitszigeti Színház nagyszínpadán.

A táncműveket Michael Kropf koreografálja. Elmondta: a zongorák és a rajtuk játszó művészek színpadi jelenléte meghatározza azt, hogy milyen színpadképet alakítsanak ki. A fénytechnikával szeretnék a látványvilágot kiemelni, megerősíteni úgy, hogy mindez szolgálja az egész előadást, amelynek klasszikus táncelemei vegyülnek a modern színpadi képekkel, hatással. Hozzátette, Bartók Béla A csodálatos mandarin című műve olyan érett művészi utakat maguk mögött tudó, tapasztalt táncosok jelenlétét, erejét, energiáit igénylik, akik képesek ennek a történetnek a mélységeit, belső üzenetét megjeleníteni a mai világra kivetítve. 

Ezért döntött úgy, hogy két nemzetközi szintű, világot bejárt sztártáncost kér fel az előadás főszerepeire. A mandarint a moldáv Mihael Sosnovschi formálja meg, aki majd húsz évig erősítette a Bécsi Állami Operaház balettegyüttesét. A lány szerepét pedig a fehérorosz származású táncos csillag, Iryna Tsymbal alakítja, aki a litván és a bécsi opera mellett Harangozó Gyula hívására táncolt a Magyar Állami Operaházban is.

További kuriózuma lesz ennek a darabnak, hogy Demcsák Ottó, a Sopron Balett vezetője is színpadra lép az Öreg gavallér szerepében. Ő több mint tíz éve hagyta abba a táncot, most ennek a különleges produkciónak a kedvéért vállalta, hogy ismét közönség elé áll.

Michael Kropf táncosi és koreográfusi pályafutásának fontos darabja a Bolero.
„Amikor balettnövendék voltam, láttam a Bécsi Staatsoperben a Bolero című balettet, és akkor nem a tánc maradt meg bennem, hanem inkább a zene. Majd 1983-ban a Müncheni Opera balettegyüttesének ifjú tagjaként Maurice Béjart produkciójában dolgozhattam. Maurice Béjart a mai napig az egyik példaképem mint koreográfus, és óriási szerencsének tartom, hogy az ő Bolero című darabjában az egyik szólót táncolhattam. Ez az élmény meghatározta egész művészi pályafutásomat, fejlődésemet. 

Tudom, sok koreográfus dolgozta fel előttem is ezt a csodálatos művet, ami természetes, mert zseniális alkotás. Azt gondolhatják többen, erre a fantasztikus zenére egyszerű koreografálni. Szerintem meg éppen ez hordozza a nehézséget, mert a zene nagyon erős, hihetetlen jó, és egy fantasztikus muzsikára hasonló értékű koreográfiát készíteni hatalmas kihívás. Most álmodtam egy olyan történetet, amely megmutatja, mit jelent számomra ez a mű. Szép álom volt, remélem a közönségnek is tetszik majd.”

Szent Iván éji mulatság

A színpadi programokat rendhagyó Szent Iván éji mulatság követi a Margitsziget fái között, a szabadtéri színpad körül. A nézők elmerülnek Szent Iván éjszaka varázslatos világába, hogy felfedezzék az erdő misztikumát. A fénysugarak felfedik a természet- és a fák szépségét, és testüket az őket beborító ködbe vonják. Különböző művészetek figurái népesítik be a varázslatos éjszakát. A Teatro Potlach előadása a Színházi Olimpia záróünnepségeként az Aesop Studio és a Quiet Ensemble (Olaszország), a Fővárosi Nagycirkusz, a Magyar Táncművészeti Egyetem, a Budapest Bábszínház és a Zeneakadémia együttműködésével jön létre.

Együttműködő partnerek:

  • Színházi Olimpia Nonprofit Kft.
  • InterEurópa Balett
  • Europabalett St.Pölten
  • Margitszigeti Színház Nonprofit Kft.

Bartók Béla: A csodálatos mandarin

Táncolják:

Mandarin - Michail Sosnovschi

A lány - Iryna Tsymbal

Öreg gavallér - Demcsák Ottó

Diák - Valerio Testoni

Csavargó I. - Florient Cador

Csavargó II. - Ruslan Soengoshev

Csavargó III. - Füsi Zsolt

 

Maurice Ravel: Bolero

Táncolják:

Nichika Shibata

Claudia Sachetti

Rachel Carrier

Paksi Fruzsina

Szalai Réka

Florient Cador

Valerio Testoni

Ruslan Soengoshev

Füsi Zsolt

 

A Bogányi-zongorákon a műveket előadják:

Bogányi Gergely

Boros Misi

Binder Károly

Varga Gábor

 

Díszlettervező: 
Tóth Kázmér

Jelmeztervező: 
Friderike Singer

Koreográfus: 
Michael Kropf

Zeneszerző: 
Bartók Béla, Maurice Ravel

Fénytervező: 
Madarász János

A táncművek koreográfusa

Michael Kropf

Rendező

Pataki András

Margitszigeti Színház
Pataki András

Pataki András

Jászai Mari-díjas magyar rendező, dramaturg, kulturális menedzser, díszlet- és jelmeztervező, színigazgató, a Kulturális és Innovációs Minisztérium volt helyettes államtitkára.

Michael Kropf

Michael Kropf

Vissza az előadásokhoz Oldal tetejére
Albánia, Belgium, Bulgária, Franciaország, Georgia, Görögország, Izrael, Japán, Kína, Lengyelország, Magyarország, Macedónia, Mexikó, Mongólia, Olaszország, Oroszország Románia, Szlovákia, Szerbia, Törökország